شبکه باز تلگرام Telegram Open Network یا TON چیست؟

انتشار: 29 اردیبهشت 1397
بازدید: 130 بار
telegram_ton

شبکه باز تلگرام Telegram Open Network یا TON چیست؟

طبق ادعای مالک تلگرام پاوول دروف در صورت اجرای موفقیت آمیز پروژه شبکه باز تلگرام از طریق روش های معمولی نمی توان تلگرام را فیلتر کرد .

telegram_ton

 

چند وقت پیش که تلگرام در روسیه فیلتر شد، و دلیل آن را امتناع تلگرام از ارائه‌ی کلیدهای رمزنگاری تلگرام به سازمان‌های امنیتی ذکر کردند، نیز گُر گرفت و سخن از بهره بردن از یک پلتفرم با نام بلاک چین برای ایجاد طرحی با نام «مقاومت دیجیتال» به میان آمد.

همین چند وقت پیش که تلگرام در روسیه فیلتر شد و در واقع حدود ۲۰ میلیون IP بَن شده بودند، پاول دورف، مدیر پیام‌رسان تلگرام، گفت که هیچ مانعی برای دسترسی کاربران روسی به تلگرام وجود ندارد و از زمانی که محدودیت‌ها در روسیه اعمال شده‌اند کاهش قابل ملاحظه‌ای در راستای استفاده‌ی کاربران از تلگرام دیده نشده است.

فارغ از بحث فیلترینگ تلگرام در روسیه و ایران، بیایید نگاهی به این شبکه باز تگرام یا TON داشته باشیم و اصلاً ببینیم ماجرای‌اش چیست؟

شبکه باز تلگرام TELEGRAM OPEN NETWORK یا TON

گفته می‌شود که تلگرام در حال حاضر حول و حوش ۲۰۰ میلیون کاربر دارد و به نسبت سایر پیام‌رسان‌ها از گروه‌ها و کانال‌هایی بیش‌تر در ارتباط با ICO (عرضه‌ی اولیه‌ی ارز دیجیتال) برخوردار است و هم‌چنین فالوورهای زیادی در ارتباط با ارز مجازی دارد که همین امر موجب شده که برخی سرمایه گذاران با نگاهی خوش‌بینانه به این پیام رسان توجه داشته باشند.

حال پروژه‌ی شبکه باز تلگرام Telegram Open Network پروژه‌ای ست مبتنی بر همین عرضه‌ی اولیه‌ی سکه یا ارز دیجیتال و البته مبتنی بر پلتفرم چندمنظوره‌ی بلاک‌چین برای ایجاد یک ارز دیجیتالِ مختص به خود تلگرام و البته پیام‌رسانی فعال بدون نیاز به ارتباط با سرور.

البته از آنجا که تلگرام نتوانسته به یک پلتفرم بلاک‌چین موجود دسترسی پیدا کند، درصدد برآمده که پلتفرم بلاک‌چین مورد نیاز خود را توسعه دهد.

تا کنون نیز در ۲ دورِ پیش از ICO توانسته ۸۵۰ میلیون دلار را به ۱٫۷ میلیارد دلار افزایش دهد، که البته تعداد سرمایه گذاران در هر دور کمتر از ۱۰۰ نفر بوده است. البته  دور سومِ پیش از ICO نیز ممکن است صورت گیرد و اگر تلگرام تصمیم بر ICO گیرد آن هنگام است که می‌توانند به مبلغی حول و حوش ۲٫۶ میلیارد دلار برسند.

از باب مقایسه‌ی Telegram Open Network با سایر پروژه‌های ICO بایستی گفته شود که تا کنون بزرگ‌ترین پروژه‌های مربوط به ICO عبارت بوده‌اند از:

  • Filecoin با ۲۵۷ میلیون دلار
  • Tezos با ۲۳۲ میلیون دلار
  • Polkadot با ۱۴۵ میلیون دلار

شبکه باز تلگرام (TON) چیست؟

با توجه به جدول و هم‌چنین برخی گزارش‌ها، گویا شبکه باز تلگرام یا TON قرار است نسل پنجم از پلتفرم بلاک‌چین باشد، و البته نسلی بهتر از نسلِ چهارمِ بلاک‌چین یعنی Polkadot.

 Polkadot صرفاً ۱۴۵ میلیون دلار افزایش داشته و این در حالی است که TON افزایش ۱٫۷ میلیارد دلاری را تجربه کرده. با توجه به حدود ۲۰۰ میلیون کاربر ماهانه‌ی تلگرام، بایستی دید دقیقاً این رشد چه روندی را در آینده طی خواهد کرد.

روندی که خودِ تلگرام در ارتباط با شبکه باز تلگرام Telegram Open Network یا TON معرفی کرده به قرار زیر است:

  • سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۸: اقدام به راه اندازی شناسه‌های امن کاربران
  • سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۸: یک آزمایش اولیه از TON
  • سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۸: آزمایش امنیتی TON
  • سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸: گسترش دادن نسخه‌ی پایدار TON
  • سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸: راه اندازی کیف پول تلگرام
  • سه ماه‌ی اول سال ۲۰۱۹ : راه اندازی سیستم اقتصادی TON در تلگرام
  • سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۹: راه اندازی خدمات TON و پروکسی

البته گفته می‌شود که تا سال ۲۰۲۱، TON به ON تغییر نام خواهد داد.

منبع :نت نوشت

امتیاز این نوشته

مطالب مشابه