تلگرام بلاک چین Telegram Blockchain چیست؟

انتشار: 1 خرداد 1397
بازدید: 52 بار
blockchain

تلگرام بلاک چین Telegram Blockchain چیست؟

بارها در مورد تلگرام بلاک چین در کاانال و وبسایت Afshin-najafi.iR صحبت شد و مطالب بسیاری در مورد آن قرار دادیم که در این مورد می خواهیم بفهیم بلاک چین چگونه عمل می کند.

پس از گذشت حدود سه هفته از فیلتر تلگرام، هنوز هم بحث‌ها در باب این پیام‌رسان فراوان اند. این پیام رسان، که تا پیش از فیلتر شدن حدود ۴۰ میلیون کاربر در ایران داشت، محبوب‌ترین پیام رسانی ست که تا کنون در ایران مورد استفاده قرار گرفته و به همین دلیل است که حتی پس از فیلتر شدن نیز بخش عمده‌ای از کاربران از آن کوچ نکرده‌اند. جالب اینجاست که یکی از اهداف اصلی مسئولان از فیلتر تلگرام نیز عملی نشده، یعنی کوچ کاربران به پیام رسان‌های بومی، و در واقع حتی آنان که دیگر از این پیام رسان استفاده نمی کنند نیز روی به استفاده از سایر پیام رسان‌های خارجی، از جمله واتس اپ، آورده‌اند. اما در این بین، مدت‌ها ست که بحث در باب نسخه‌ای از تلگرام که به سبب استفاده از پلتفرم بلاک چین امکان فیلتر شدن ندارد زیاد است و بر طبق حرف و حدیث‌هایی که وجود دارد گویا قرار است تا کم تر از ۱۰ روز دیگر شاهد عرضه‌ی این نسخه از تلگرام با عنوان تلگرام بلاک چین باشیم. سوایِ آن که این ماجرا حقیقت دارد یا نه، یعنی سوای این که این نسخه از تلگرام عرضه خواهد شد یا نه، بیایید نگاهی داشته باشیم به چیستی این نسخه (البته در صورت ساخت و عرضه) و ببینیم که تلگرام بلاک چین Telegram Blockchain چگونه می‌تواند در برابر فیلترینگ مقاومت به خرج دهد.

پلتفرم بلاک چین چیست؟

قبل از اینکه به چیستی تلگرام بلاک چین بپردازیم باید بگوییم که  بلاک چین پلتفرمی ست که مدتی پس از اختراع توسط یک یا چند نفر با نام مستعار Satoshi Nakamoto، به خوبی مورد استفاده قرار گرفت و اولین استفاده از آن نیز برای بیت کوین بود؛ ولی در حال حاضر فناوری‌های دیگری نیز از آن استفاده می کنند.

نام این پلتفرم حاوی Block (یعنی بلوک) و Chain (یعنی زنجیره) است و از این رو آن را با نام زنجیره بلوکی نیز می‌خوانند. این پلتفرم در واقع یک سیستم ثبت و توزیع اطلاعات است، اما مهم‌ترین خصیصه‌ی این پلتفرم در غیر متمرکز بودن آن است. هر آن چیزی که در آن وجود دارد متأثر است از چیزهای دیگر، و در واقع ارتباطی با کل مجموعه دارد. برای توضیح ملموس‌تر این‌گونه بایستی گفته شود که بلاک چین زنجیره‌ای از بلوک‌ها ست که اطلاعات در هر یک از این بلوک‌ها ذخیره می‌شوند. اما نکته اینجاست که هر بلوک از یک «هش» برخوردار است و هر بلاکی نیز متأثر از هش بلوک قبلی است. از این رو با تغییر اطلاعات یک بلوک، هش آن بلوک تغییر کرده و از آن جا که بلوک بعدی از هش این بلوک و بلوک بعدیِ بعدی از هش بلوک بعدی متأثر است، کل مجموعه دچار تغییر می‌شود.

این کل ماجرا نیست، باقی ماجرا این است که اطلاعات بلاک چین صرفاً در یک سرور خاص نگهداری نمی‌شوند و در واقع در سرورهای متعددی از جمله سیستم کاربران ذخیره می‌شوند و از این رو حتی با تغییر یک هش و پس از آن به روز رسانی سایر هش ها نیز نمی‌توان کل مجموعه را به حالت اول بازگرداند.

تلگرام بلاک چین TELEGRAM BLOCKCHAIN چیست؟

حال تلگرام می‌خواهد از این پلتفرم استفاده کرده تا هم به دنیای ارز دیجیتال وارد شود و هم آن که بتواند به نسخه‌ای غیر قابل فیلتر یا همان تلگرام بلاک چین تبدیل شود تا دیگر در کشورهایی همانند روسیه و ایران شاهد فیلتر تلگرام نباشیم.

در تلگرام بلاک چین امکان استفاده از ارزهای دیجیتال و همچنین انجام تبادلات مالی فراهم خواهد بود و همین ماجرا نیز می‌توانند موجب جالب به نظر رسیدن این نسخه از تلگرام شود.

منبع :نت نوشت و Telegram.org

امتیاز این نوشته

مطالب مشابه