iOS خود را بروز رسانی کنید! سه حفره خطرناک امنیتی در ios

انتشار: 6 شهریور 1395
بازدید: 63 بار
بروزرسانی ios

روز گذشته اپل یک بروزرسان جدید iOS را عرضه کرد. این دومین بروزرسانی iOS در ماه میلادی جاری است.

iOS خود را بروز رسانی کنید! سه حفره خطرناک امنیتی در ios

پیش از این در اوایل ماه میلادی iOS 9.3.4 عرضه شد تا برخی از مشکلات امنیتی را برطرف کند. حال شرکت اپل به فاصله چند هفته سعی کرده در آخرین بروزرسانی خود با ارائه iOS 9.3.5 مشکلات امنیتی بیشتری را برطرف کند. گرچه ممکن است به نظرتان برسد این هم یک بروزرسانی معمولی دیگر است که تعدادی از مشکلات و باگ‌های عادی را برطرف می‌کند اما باید بدانید این بروزرسان مهم‌تر از این حرف‌ها است.

اما ماجرا از چه قرار است؟ در واقع فعالیت‌های اخیر یک شرکت اروپایی به نام NSO Group که در حوزه نرم‌افزار کار می‌کند یکی از دلایل مهم ارائه این بروزرسان بوده. ظاهرا این شرکت، نرم‌افزاری ساخته که از طریق آن می‌توان بدون آنکه فرد متوجه شود موبایلش را ردیابی کرد.

با این نرم‌افزار شرکت مورد نظر قادر بوده پیام‌ها و ایمیل‌ها را بخواند و همچنین مکالمات و تماس‌ها را شنود کند. این نرم‌افزار حتی می‌توانسته مکالمات را ضبط کند، رمزهای عبور را برباید و مکان جغرافیایی کاربر را پیدا کند.

NSO Group به نرم‌افزار جاسوسی خود می‌بالد و معتقد است این نرم‌افزار مثل یک شبح عمل می‌کند. این ماجرا زمانی به بیرون درز کرد که مشخص شد این شرکت در حال بررسی و ردیابی فعالیت‌های یک فعال حقوق بشر در امارات متحده عربی بوده است. این فرد پس از دریافت چند پیام که به نظرش مشکوک رسیده گوشی خود را پیش متخصصان می‌برد. همانجا معلوم می‌شود که کسانی از طریق گوشی آیفونش او را تحت نظر دارند. محققان و متخصصان پا فراتر می‌گذارند و با تحقیقات بیشتر متوجه می‌شوند این مشکلات به دلیل وجود سه حفره امنیتی در iOS رخ داده است.

این نسخه جدید iOS برای iPhone 4s و مدل‌های جدیدتر، iPad 2 و مدل‌های جدیدتر و همچنین iPod touch نسل پنجم و مدل‌های جدیدتر قابل دانلود است.

امتیاز این نوشته

مطالب مشابه