موبايل خود را در جيب قرار ندهيد

انتشار: 28 آذر 1396
بازدید: 45 بار
موبايل

موبايل خود را در جيب قرار ندهيد

هميشه اعلام نظرهاي به صورت كلي بوده که آیا تلفن‌های همراه ما، ساطع‌کننده امواجی هستند که می‌توانند منجر به بروز سرطان و سایر عوارض بهداشتی مانند ایجاد ناباروری در مردان شوند یا خیر؟ موبايل

وزارت بهداشت عمومی کالیفرنیا اعلام کرده که نبایستی چنین احتمالی را در مورد خود نادیده بگیریم.

اخیرا این نهاد اقدام به انتشار توصیه‌ای بهداشتی از طریق وب‌سایت Engadget نموده که در آن به مردم توصیه شده موبايل های تلفن همراه را داخل جیب‌های خود قرار ندهند. همچنین از کاربران می‌خواهد که از به‌کارگیری گوشی‌ در مواقع غیرضروری پرهیز نمایند؛ مثلا زمانی‌که گوشی در جستجوی یک آنتن مخابراتی برای یافتن سیگنال است و یا به دلیل پوشش ضعیف شبکه، احتمالا گوشی مجبور به فعالیتی مضاعف برای سیگنال‌یابی خواهد بود.

همان‌طور که گفته شد، حقیقتا موسساتی از این دست به غیر از مشاوره، تقریبا قادر به ارائه هیچ راهکار قابل اجرایی نیستند. از آن‌جایی‌که زندگی روزمره ما متکی بر گوشی‌های تلفن همراه است، لذا عدم استفاده از آن‌ها یا دور نگاه داشتن این دستگاه‌ها از خود مسئله‌ای دشوار محسوب می‌شود. اما در صورتی‌که نگران برخی مشکلات مطرح شده از سوی کارشناسان هستید، در نظر گرفتن توصیه‌های آن‌ها می‌تواند ارزشمند باشد.

به گفته دکتر کارن اسمیت، رئیس نهاد سلامت عمومی کالیفرنیا و متصدی بهداشت عمومی ایالتی:

اگرچه این علم هنوز در حال تکامل است، اما در میان برخی متخصصان بهداشت عمومی، نگرانی‌ پیرامون افرادی وجود دارد که برای مدتی طولانی از گوشی تلفن همراه خود استفاده می‌کنند و در بلند مدت در معرض امواج انرژی ساطع شده از گوشی‌های موبایل قرار دارند. ما می‌دانیم که گام‌های ساده‌ای از قبیل قرار ندادن گوشی در جیب و دور کردن آن از تختخواب در طول شب می‌تواند به کاهش خطر این امواج برای کودکان و بزرگسالان کمک نماید.

متخصصین در حوزه باروری باور دارند که باروری آقایان بیشتر تحت‌تاثیر اشعات تلفن‌ همراه است زیرا بیضه‌های مردان مثل تخمدان‌های زنان داخل بدن قرار ندارد و در نتیجه دربرابر اشعات ضعیف الکترومغناطیس محافظت نمی‌شوند.فقدان شواهد قاطع درمورد تاثیرات تلفن همراه بر باروری زنان به این معنا نیست که این اشعات هیچ تاثیری بر باروری شما نخواهند داشت. زنانی که درصدد باردار شدن هستند یا در حال حاضر باردار هستند، باید تا می‌توانند کمتر در معرض تلفن همراه خود قرار گیرند. پزشکان بسیاری توصیه می‌کنند که برای صحبت کردن با تلفن از هندزفری استفاده کنید تا کمتر در معرض این اشعات قرار گیرید.

امتیاز این نوشته

مطالب مشابه