مراقب باشيد! ويروس صوتي از راه رسيد

انتشار: 16 آبان 1396
بازدید: 48 بار
ويروس صوتي

مراقب باشيد! ويروس صوتي از راه رسيد

به تازگي ويروس جديدي در حال انتشار است كه به صورت صوتي مي باشد و روي دستگاه هاي كه با استفاده از سيستم صوتي فرمان مي پذيرند تاثير مخرب مي گذارد.ويروس صوتي

طي بررسي به عمل آمده دستيارهاي هوشمند شركتها همانند سيري اپل يا بيكسبي سامسونگ در برابر فايل صوتي مخرب نفوذ پذير شده اند و اين ويروس ها به راحتي فرامين را براي انجام كارهاي نامناسب صادر مي كنند، مثلا مي توان می توان گوشی های هوشمند سازگار با الکسا یا سیری را وادار به باز کردن برخی وب سایت های آلوده به بدافزار کرد و از این طریق به آنها خسارت وارد کرد.

در حالی که هکرها معمولا از اشتباهات و بی دقتی انسان ها برای سرقت اطلاعات کاربران استفاده می کنند، این بار سهل انگاری شرکت های فناوری موجب شده تا آنها بتوانند به گوشی های هوشمند حمله کنند.

محققان دانشگاه Zheijiang چین که این بررسی را انجام داده اند، می گویند تمامی دستیارهای صوتی هوشمند در برابر حملات فرکانس های مافوق صوت که گوش انسان قادر به شنیدن آنها نیست، آسیب پذیر هستند. در واقع میکروفون های گوشی های هوشمند قادر به دریافت این اصوات و عملیاتی کردن آنها هستند.

پژوهشگران از این روش برای صدور فرمان صوتی باز کردن یک وب سایت آلوده به ویروس و حتی باز کردن یک درب قفل شده با قفل های هوشمند با موفقیت استفاده کرده اند.

این روش ساده حمله دلفین نامیده می شود و محققان برای انجام آن ابتدا فرامین صوتی انسان را به فرکانس های مافوق صوت و بالای ۲۰ هزار هرتز تبدیل کردند و سپس با پخش آن برای یک گوشی مجهز به تقویت کننده صوت و مبدل اصوات مافوق صوت و باتری توانستند به هدف خود برسند.

تکمیل این فرایند مستلزم تنها ۳ دلار هزینه است و نکته نگران کننده امکان استفاده از این روش هکری بر روی تمامی دستیارهای صوتی هوشمند سازگار با گوشی های هوشمند و از جمله Google Assistant و Samsung S Voiceاست.

امتیاز این نوشته

مطالب مشابه