آیا استخراج بیت کوین با گوشی امکان‌پذیر است؟

انتشار: 2 دی 1396
بازدید: 113 بار
Bitcoin-mobile

آیا استخراج بیت کوین با گوشی امکان‌پذیر است؟

با اوج گرفتن قیمت ارز دیجیتالی بیت کوین روز به روز علاقه به ماینینگ این ارز دیجیتال بیشتر می شود و همچنین اقدام به استخراج بیت کوین بر روی گوشی هوشمند خود به وسیله اپلیکیشن های پیشنهاد شده کرده‌اند. اما آیا بیت کوین ماینینگ بر روی گوشی ممکن است؟

bitcoin

 

احتمالا طی چند هفته اخیر، اخبار مختلفی درباره بیت کوین و بازار داغ آن شنیده‌اید. این بازار همچنان داغ بوده و ارزش bitcoin با وجود کاهش نسبی در مقایسه با زمان اوج گرفتن بدون توقف آن در از چند هفته قبل، همچنان بسیار بالا است. قیمت هر بیت کوین اکنون چیزی حدود 14 هزار دلار است. با در نظر گرفتن قیمت دلار، خرید هر بیت کوین برای ایرانی‌ها 56 میلیون تومان هزینه دارد! اما استخراج بیت کوین می‌تواند گزینه بهتری باشد.

گوشی های آیفون سال 2017 به لطف داشتن تراشه موبایل اپل A11 اکنون از نظر قدرت پردازشی در بالای تمامی گوشی های هوشمند قرار می‌گیرند. پس شاید کاربران آیفون 8، 8 پلاس و آیفون 10 و همچنین کاربران پرچمداران اندرویدی تصمیم بگیرند با دستگاه خود به بیت کوین ماینینگ بپردازند.

این ایده با وجود خلاقانه بودن، عملا امکان‌پذیر نیست. بعد از افزایش نجومی و مستمر ارزش این ارز دیجیتالی، کاربران بیش از پیش به فکر استخراج بیت کوین افتادند. توسعه‌دهندگان نیز از این فرصت استفاده کرده و اپلیکیشن‌های مختلفی را با وعده امکان بیت کوین ماینینگ به وسیله آن‌ها روانه فروشگاه‌های عرضه برنامه‌های موبایل کردند.

به عنوان نمونه می‌توان به MobileMiner اشاره کرد. در بین بسیاری از برنامه‌های موبایل استخراج بیت کوین ، اپلیکیشن نام برده کاربردی‌تر بوده و واقعا توان ایجاد این ارز دیجیتالی را دارد. برای استفاده از آن باید چند پکیج آماده را از گیت هاب دانلود کرد. برای این کار به یک حساب کاربری مخصوص توسعه‌دهنده نیاز خواهد بود. اما بعد از طی کردن این مشکلات، نمی‌توان توان استخراج بیت کوین زیادی را از آن داشت. به عبارتی دیگر، بیت کوین ماینینگ به این وسیله عملا بی‌فایده است.

چرا که بیت کوین ماینینگ فرآیندی بسیار پیچیده بوده و انرژی خیلی زیادی مصرف می‌کند. هر کاربر می‌تواند یک ماینر (سازنده) بیت کوین باشد، اما برای این کار به یک سیستم کامپیوتری فوق‌العاده قدرتمند نیاز است. در هر لحظه انرژی مصرفی می‌تواند حدود چند گیگاوات باشد که رقمی باورنکردنی است.

تلاش برای استخراج بیت کوین با گوشی بی‌فایده است

پس وقتی برای ماینینگ به کامپیوتری بسیار قدرتمند نیاز است، چطور می‌توان از یک گوشی موبایل انتظار استخراج بیت کوین داشت؟ با اجرای اپلیکیشن‌هایی همچون MobileMiner، گوشی هوشمندتان به خاطر اجرا بودن دائمی برنامه در پس‌زمینه و داغ شدن مداوم، خیلی زود از کار خواهد افتاد. همچنین باید آن را به طور پیاپی شارژ کنید که در کنار اجرا بودن برنامه ماینینگ، به حرارت دستگاه می‌افزاید. اگر اپلیکیشن را به طور دائمی اجرا و هرگز آن را متوقف نکنید، در هر ماه 13 دلار کسب خواهد شد. این مبلغ را با ارزش 14 هزار دلاری هر بیت کوین مقایسه کنید.

بهتر است گوشی پرچمدار خود را در راه استخراج بیت کوین راهی سطل زباله نکنید. اگر برنامه‌ای همچون MobileMiner به خوبی کار کند، حدود 13 دلار در هر ماه به دست می‌آید. بعید نیست یک اپلیکیشن ماینینگ در موبایل عملا بدون کاربرد باشد و همین میزان نیز به وسیله آن کسب نشود.

امتیاز این نوشته

مطالب مشابه